Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Gazdaság

Tájékoztató a mezőgazdasági őstermelők éves bevételtől függő bejelentési és adózási kötelezettségéről

Az az egyéni vállalkozónak nem minősülő mezőgazdasági őstermelő, akinek az őstermelésből származó éves árbevétele 2016. januär 1-e és 2020. december 31-e között a 600.000 Ft-ot, illetve a 2021. évtől, azaz 2021. janár 1-étől az éves minimálbér 50%-át meghaladta, az iparűzési adó alanyává válik és bejelentkezési kötelezettség terheli.

Ahhoz, hogy a mezőgazdasági őstermelő a helyi adókról szóló törvény szerinti iparűzési adóalanynak minősüljön az alább felsorolt három feltételnek együttesen kell megfelelnie:

  1. a jogalany az szja-törvényben meghatározott őstermelőnek minősüljön;
  2. éves összbevételének legalább 75 százaléka őstermelői tevékenységéből (míg kiegészítő tevékenységből legfeljebb 25 százaléka) származzon;
  3. az összbevétele az adóévben az éves minimálbér 50%-át, azaz 2021-ben 966.000 Ft-ot, míg 2022-ben 1.200.000 Ft-ot meghaladja (azaz az éves minimálbér 50%-ánál legalább egy forinttal több legyen). Nem kell bevételként figyelembe venni a mezőgazdasági őstermelő által e tevékenységével összefüggésben kapott támogatások (pl. területalapú támogatás) összegét. Az őstermelők ezen támogatásait tehát a bevételi értékhatár számításakor és az adóalap számításakor sem kell figyelembe venni.

Amennyiben mindhárom feltétel teljesül, az őstermelő az iparűzési adó alanyává válik, és bejelentkezési, valamint bevallási kötelezettség terheli.

A bejelentkezési kötelezettségének a Bejelentkezés, változás-bejelentés elektronikus űrlap benyújtásával tehet eleget. Az űrlap az E-önkormányzat portál Ügyindítás szolgáltatásán keresztül az álatlános adónyomtatványok ügytípust kiválasztva listázható az Űrlap kereső gombra kattintva.

A bevallási kötelezettséget az adott évre szóló Helyi iparűzési adóbevallás elnevezésű nyomtatványon az önkormányzati adóhatósághoz közvetlenül papír alapon vagy elektronikusan, az Általános Nyomtatványkitöltő (ÁNYK) segítségével lehet teljesíteni. A bevallás benyújtásának határideje az adóévet követő év május 31-e.

Az önkormányzati adóhatósághoz már korábban bejelentkezett őstermelőnek, ha az adóévben az éves bevétele a jogszabályban előírt bevételt nem haladja meg, a Helyi iparűzési adóbevallást helyettesítő nyilatkozatot kell benyújtania, szintén az adóévet követő év május 31-éig. A nyilatkozatot szintén közvetlenül papír alapon vagy elektronikusan, az általános üzenetküldő szolgáltatáson, az ún. e-Papíron kell benyújtani az önkormányzati adóhatósághoz.

A közös őstermelői igazolvánnyal rendelkező adóalanyok az adóévi iparűzési adókötelezettségüket úgy is teljesíthetik, hogy az adószámmal rendelkező adóalany a közös őstermelői tevékenység végzésből származó teljes iparűzési adóalap alapulvételével állapítja meg, vallja be és fizeti meg az adót. Az adómegállapítás ezen módjának választásáról a közös őstermelői igazolványban feltüntetett valamennyi adóalany az adószámmal rendelkező adóalany adóévi adóbevallásában nyilatkozik. A családi gazdálkodó a családi gazdaságtekintetében az adóévi iparűzési adókötelezettséget a közös őstermelői igazolvánnyal rendelkező adóalanyokra irányadó szabályozás szerint is teljesítheti.

Harkai Polgármesteri Hivatal Adóhatósága

Kapcsolódó dokmentumok

Tájékoztató KATA-s egyéni vállalkozók részére

KATA-s egyéni vállalkozó tevékenységének szüneteltetésével kapcsolatban

Egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése esetén az adózónak záró bevallási kötelezettsége van az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése kezdő időpontjától számított 30. napig.

A szüneteltetés végét követően az adózó bejelenti a KATA adózás újrakezdését a Bejelentkezés nyomtatvány V. 1.1 kitöltésével (a KATA adóalany a 1990 évi C törvény Htv. 42/E. § (2) b) alapján a tevékenysége megkezdésétől számított 45 napon belül nyilatkozhat az adóhatóság felé arról, hogy KATA-alanyként a Htv. 39/B. § (3) bekezdése szerinti egyszerűsített adóalap-meghatározást kívánja választani).

Kérem, azon egyéni vállalkozókat, akik az iparűzési adóban az KATA-s adózási módot választották, hogy tevékenységük szüneteltetése esetén szíveskedjék a helyi iparűzési záróbevallást hivatalunknak megküldeni elektronikus formában az NAV által üzemeltetett ÁNYK-án keresztül.

Harka Község Önkormányzata, adóügy

Elérhető a digitális jólét szoftver alapcsomag

A kormány a mindennapokban, a munkában és tanulásban egyre kevésbé nélkülözhető digitális hozzáférés lehetőségét teremti meg a magyar emberek számára az ingyenesen letölthető Digitális Jólét Szoftver Alapcsomaggal. A termék felgyorsíthatja a zárt, fizetős programok mellett valós alternatívát jelentő nyílt forráskódú szoftverek elterjesztését is – jelentette be Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) miniszterhelyettese.

A Digitális Jólét Szoftver Alapcsomag egyszerűen telepíthető és használható operációs rendszer és felhasználói szoftverek együttese, amely nyílt forráskódú megoldásokkal helyettesíti a drága operációs rendszereket és irodai programokat. Böngésző, levelező és multimédia programokkal felszerelve teszi lehetővé a számítógépes munkavégzés, tanulás és szórakozás mellett a hivatali ügyek elektronikus intézését.

A piacon elérhető számítógépek jó részét operációs rendszer és felhasználói programok nélkül értékesítik. A Digitális Jólét Szoftver Alapcsomag használói jelentős összeget takaríthatnak meg a nyílt forráskódú operációs rendszer és szoftverek alkalmazásával.

Schanda Tamás miniszterhelyettes jelezte, hogy az Alapcsomagba a hazai digitális és kreatív ipar fejlesztése érdekében elsősorban magyar kis- és középvállalkozások által fejlesztett vagy testre szabott szoftverek kerültek be. Az Alapcsomag minden programja, a telepítést és a használatot segítő összes útmutató, segédlet és oktatóanyag magyar nyelvű.

Hozzátette: az alapcsomag kialakításakor a különböző korosztályok eltérő szükségleteit is figyelembe vették.

Az idősebbek számára a Digitális Jólét Szoftver Alapcsomag egy testreszabott, felhasználóbarát (növelhető betűméretű, speciális ikonokkal ellátott) felhasználói profilt kínál.

A gyermekek számára biztosított fiókokban a tűzfalbeállítások nem engedik betölteni a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság által veszélyesnek minősített oldalakat. A webböngészőben a legfiatalabbak felhasználói igényeit és a szülők elektronikus ügyintézését támogató, hasznos linkgyűjteményt is kialakítottak.

A Digitális Jólét Szoftver Alapcsomag www.szoftveralapcsomag.hu oldalról tölthető le 2021. január 25-től.

Megszakítás